O mně

Kdo jsem a jak trénuji

Jmenuji se Barbora Opltová a profesionálně se trénování psů věnuji od roku 2015, kdy byl založen i cvičák Zapni psa, kde probíhá většina mých lekcí. Do té doby byl trénink pouze mým koníčkem, avšak i během této doby jsem načerpala mnoho znalostí a zkušeností. Se psem jsem vyrůstala už od svých 5ti let, jednalo se o fenku společenského plemene Lhasa apso, nicméně nejvíc jsem se naučila od svých dvou fenek border kolie a i to se odráží na mé práci se psy.

Mým cílem je, aby se klienti ode mě nejen něco dozvěděli, ale aby si tréninky i užívali. Lekcí nemám vypsaných mnoho, dávám přednost kvalitě před kvantitou.

Dělám agility a baví mě práce s pracovními psy. Do tréninku s oblibou zařazuji kritéria pro zvládání frustrace, maximální koncentraci a drive. Na své si tedy u mě přijdou hlavně klienti, kteří chtějí nejen psího parťáka na procházky, ale kteří chtějí se svým psem tvořit skvělý agilitní tým a zapadnout do naší zapni psí party.

Moje filozofie

Pes je pro mě především parťák pro každodenní život. Věřím v to, že aby byla jakákoliv bytost na světě spokojená potřebuje mít v souladu tři pilíře: vztahy, práci a koníček.  V podobném duchu držím i život svého psa.

Dbám na to, aby měl dostatečný kontakt se mnou a ostatními psy, ale zároveň zvládl být i sám, agility a učení nových věcí je jeho práce, která ho baví, ale stále je to práce a procházky, výlety a kolo, jsou vypínače hlavy – čistá fyzická únava.

Snažím se psovi dát co nejvíce volnosti a naučit ho, aby si mě hlídal, zastavoval se na přechodech, dokázal na mě počkat, když potřebuju nebo v klidu odpočívat. Očekávat tedy ode mě můžete trénink a rady v oblasti provozní poslušnosti, rozhodně ne té zkouškové.

Stejně tak se věnuji výcviku agility, které dělám i na závodní úrovni. Ráda sleduju svoje svěřence, jak se prokousávají úplnými začátky až ke svým prvním závodům.

Vzdělávání

od roku 2009 až do současnosti – Pravidelné tréninky a intenzivky agility se skvělými českými trenéry: Kristina Půdová, Jitka Maroušková, Aneta Obrusníková, Bára Škarnitzlová, Sabina Šťastná, Bára Lerlová, Markéta Adam, Eliška Dolníčková a další.

2017 Online tréninkový program agility finské skupiny Oneminddogs – finové byli svého času špičkou v agility. Jejich metodika je zaměřená hlavně na precizní handling.  

2018 Learning Theory Applied s Jane Crary – teorie i praxe týkající se pozitivního tréninku u psů. Tenhle kurz vnímám jako cenný, protože mi ucelil a pospojoval mnoho informací.

2019 Understanding Canine Behavior s Barbarou Handelman – kurz zaměřený na chování a komunikaci psů. Toto téma je podle mě hodně široké a navíc každý pes je jiný. Určitě mám v plánu se vzdělávat dále.

2019 Pet First Aid and CPR s Barbarou Handelman – Jedná se o první pomoc pro psy. Kurz byl užitečný, co se týče informací, nicméně doufám, že ho nikdy nebudu potřebovat.

2020 Beseda: Jak na spolehlivé přivolání s Martinem Lacem – Beseda pro mě byla co se týče informací hodně přínosná především v ohledu na důležitost motivace při nácviku.

2020 Seminář Cukr a bič s Martinem Lacem – Martin je certifikovaným příznivcem systému NePoPo. Zajímalo mě na čem je systém založen a jak funguje. Se spoustou myšlenek systému se ztotožňuji, nicméně si myslím, že je vhodný pro velmi zkušené psovody, protože při jeho nepochopení hrozí velké škody.

2020 Strach agrese a problémové chování u psů v praxi i teorii s Františkem Šustou – František Šusta se prezentuje především jako trenér zvířat. Skvěle se orientuje v teorii i praxi tréninku a jeho poznatky jsou obohacující.

2021 Oneminddogs Puppy training programme – Do tohoto programu jsem se přidala především proto, abych zjistila, zda se tam nedozvím nějaké nové tipy na učení. Líbí se mi především to s jakou jednoduchostí dokáže tréninkový program předat lidem relevantní informace. 

2022 Online kurz pro trenéry od Roberta Zlochy – Robert je hodně systematický trenér. Kurz je moc hezky audiovizuálně propracován.