O mně

Ahoj! Vítám vás na svých stránkách. Mé jméno je Bára Opltová a do světa kynologie jsem se dostala díky své hluché fence border kolie Adině, kterou jsem si pořídila ve svých 16ti letech. Adina byla bezproblémový pes, se kterým jsem se dostala do světa agility. V roce 2015 jsme pak s mou nejlepší kamarádkou Kiki založily cvičák Zapni psa, kde jsme pořádaly společné tréninky agility a já se pomalu, ale jistě začala věnovat i trénování veřejnosti. Díky poptávce po tréninku poslušnosti jsem se pomalu začala věnovat i trénování domácích psů. Pořídila jsem si fenku borderky číslo dvě, která už tak bezproblémová nebyla a začala se řádně vzdělávat.

Momentálně trénuji agility, kterému se pro radost sama závodně věnuji, výcviku provozní poslušnosti a řešení problémového chování.

Jak trénuji?

MOTIVACE

Vybudování motivace je vždy první krok. Mojí zásadou je, že pes musí chtít vždy více než páníček. Snažím se s klienty budovat fooddrive na denní potravu psa a pamlsky používat tak, aby neztráceli svou hodnotu. Pokud to jde, používám k odměňování i hračky a učím klienty kontrolovanou hru. 

MARKERY

Při tréninku používám různé druhy markerů pro zlepšení komunikace se psem. Ty základní jsou terminantní signály pro odměnu přímo z ruky psovoda a z jiného místa. Dále pro hračku. Osobně jich používám více, ale pro výcvik domácího psa bohatě stačí tyhle.

POZITIVNÍ POSILOVÁNÍ

Nové věci vždy učím pozitivně v adekvátně obtížním prostředí a se snahou předcházet chybám a adekvátně rychle zvyšovat zátěž. Pes tak pochopí, co přesně se po něm chce.

TVAROVÁNÍ CHOVÁNÍ

Paníčci často psa volají a interagují s ním jen, když dělá něco, co se jim nelíbí. Co kdybyste ale začali zachytávat to, co pes sám od sebe dělá, je to pro vás žádoucí a co normálně zůstává bez povšimnutí? Pokud toto chování začnete označovat a odměňovat, zvýší se pravděpodobnost, že ho pes bude i nadále nabízet. A to chceme 🙂

KOREKCE

I když nové cviky vysvětluji pozitivně, v praxi nejde vždy situaci nastavit tak, abchom předcházeli chybám a pes se neučil zlozvyky. V momentě, kdy pes chápe, co se po něm chce, zařadím do výcviku korekce dle konkrétního tyou osobnosti psa. Používám korekce pomocí hlasu, tlaku (tedy vítka či stopovačky) nebo elektronických obojků.

DŮSLEDNOST

Ať už jste v tréninku sebelépe erudovaní, bez konzistence a dodržování jasných kritérií to zkrátka nejde. Pravidla, která si nastavíte je potřeba dodržovat vždy a všude a rozvolňovat je co nejméně je to možné. V tréninku jste pořád, ne jen na lekci, proto i když vám lekce skončí, nenechte toho pejska okamžitě to vodítko zase natáhnout.

Pes je pro mě především parťák pro každodenní život, ale i tak ho vedu k aktivitě a radosti. Líbí se mi, když přibíhá rychle, cviky dělá svižně a s radostí, ale zároveň se dokáže uklidnit a ležet dvě hodiny v hospodě, když je třeba.

Myslím si, že stejně jako v lidském životě, tak i v tom psím je fajn držet balanc mezi prací, zábavou a sociálními kontakty.  Pes tedy rozlišuje kdy se pracuje, kdy může vypnout mozek a dělat blbosti, i kdy se odpočívá. Zároveň má dost sociálního kontaktu se psy a vybudovanou sebekontrolu, aby ho touha pozdravit se psem nebo člověkem v důležitých situacích nerozptýlila. Tímto způsobem se snažím vést i své svěřence.

Vzdělávání
od roku 2009 až do současnosti – Pravidelné tréninky a intenzivky agility se skvělými českými trenéry: Kristina Půdová, Jitka Maroušková, Aneta Obrusníková, Bára Škarnitzlová, Sabina Šťastná, Bára Lerlová, Markéta Adam, Eliška Dolníčková a další.

2017 Online tréninkový program agility finské skupiny Oneminddogs – finové byli svého času špičkou v agility. Jejich metodika je zaměřená hlavně na precizní handling.  

2018 Learning Theory Applied s Jane Crary – teorie i praxe týkající se pozitivního tréninku u psů. Tenhle kurz vnímám jako cenný, protože mi ucelil a pospojoval mnoho informací.

2019 Understanding Canine Behavior s Barbarou Handelman – kurz zaměřený na chování a komunikaci psů. Toto téma je podle mě hodně široké a navíc každý pes je jiný. Určitě mám v plánu se vzdělávat dále.

2019 Pet First Aid and CPR s Barbarou Handelman – Jedná se o první pomoc pro psy. Kurz byl užitečný, co se týče informací, nicméně doufám, že ho nikdy nebudu potřebovat.

2020 Beseda: Jak na spolehlivé přivolání s Martinem Lacem – Beseda pro mě byla co se týče informací hodně přínosná především v ohledu na důležitost motivace při nácviku.

2020 Seminář Cukr a bič s Martinem Lacem – Martin je certifikovaným příznivcem systému NePoPo. Zajímalo mě na čem je systém založen a jak funguje. Se spoustou myšlenek systému se ztotožňuji, nicméně si myslím, že je vhodný pro velmi zkušené psovody, protože při jeho nepochopení hrozí velké škody.

2020 Strach agrese a problémové chování u psů v praxi i teorii s Františkem Šustou – František Šusta se prezentuje především jako trenér zvířat. Skvěle se orientuje v teorii i praxi tréninku a jeho poznatky jsou obohacující.

2021 Oneminddogs Puppy training programme – Do tohoto programu jsem se přidala především proto, abych zjistila, zda se tam nedozvím nějaké nové tipy na učení. Líbí se mi především to s jakou jednoduchostí dokáže tréninkový program předat lidem relevantní informace. 

2022 Online kurz pro trenéry od Roberta Zlochy – Robert je hodně systematický trenér. Kurz je moc hezky audiovizuálně propracován.