Tento článek je věnovaný vám všem, které na cvičáku nutím používat slova jako teď, yes, šik, na, vem, drž a doprovázím to větami typu “Nejdřív slovo, pak se hýbe ruka!” “Nejdřív signál 1 a pak následuje signál 2” a podobné výkřiky. Doufám, že vám článek líp problematiku objasní, protože vždy je důležité, když něco učíte, vědět proč to učíte. Už jenom díky tomu totiž předejdete mnoho zbytečným chybám.

Co to slovo vlastně znamená?
To je asi nejdůležitější věc, kterou je třeba si nadefinovat, protože jsem se setkala konkrétně se třemi typy signálů – terminantní, keep going signál a pak takový mix mezi těmi dvěma, ale přijde mi, že ten je pro psa spíše matoucí, než že by vykazoval výrazné výsledky. Pro naše účely znamená to slovo, které vás učím, tři věci – děláš to dobře, přestaň se snažit a pojď si pro odměnu. Je to vlastně takový univerzální uvolňovací povel do odměny, který učí psa i psovoda, že naučené chování trvá, dokud ho nezrušíme.

Místo klikru stačí slovo
Záměrně jsem v nadpisu použila slovní spojení signál pro odměnu a ne klikr a to hlavně z toho důvodu, že se mi to při běžném tréninku lépe osvědčilo. Pokud dokážete signál vyslovit bez citového zabarvení a po každé stejně, ušetříte si problémy s tím, že máte málo rukou na to, abyste drželi klikr a zároveň odměny nebo třeba vodítko. Taky se vám nemůže stát, že ho zapomenete, což je docela zbytečný pech.

Nevědomé signály
I když si myslíte, že váš pes signál nemá, většinou je to právě naopak. Psi jsou velmi vnímaví vůči verbální komunikaci a tak místo toho, aby pejsek poslouchal ušima, sjíždí očima vaše tělo a vyhodnocuje vaše pohyby jako signály. Pokud se na psa při tréninku zaměříte (a i na sebe), všimnete si, že pes zpozorní, když pohnete rukou nebo zbystří, když si dáte ruku do kapsy. Tyhle věci si však většinou neuvědomujete a tak nemáte pořádně pod kontrolou, co vlastně odměňujete a navíc psa nevědomě rozptylujete od práce, protože místo toho, aby přemýšlel, pozoruje vaše ruce jako my zamlada večerníček. Když pes ví, že existuje jasný signál, který spolehlivě označuje konec snažení a odměnu, přestanou ho ruce rozptylovat a lépe se soustředí.

Úplatky místo odměny
Vždycky dbám na to, abyste na tréninku psa neupláceli, ale odměňovali. Rozdíl mezi uplácením a odměňováním je takový, že pes vidí odměnu ještě dřív než ji dostane a stane se to pro něj podmínkou k práci. Odměňování je pravý opak. Pes dostává odměnu až po vykonání nějaké práce a to jestli jí dostane je v podstatě hazardní hra. Vždy na tréninku říkám, ať si lidé představí, že jsou výherní automaty na jejichž hře je pes v podstatě závislý, ale to už se dostáváme k tématu motivace a to zde není předmětem. Psa však můžeme právě uplácet i nevědomě a to třeba tím, že svým tělem signalizujeme odměnu dřív než pes něco udělá. Moje oblíbená specialita jsou ruce v kapse nebo v pamlskovníku.

Závěrem
Signály pro odměny se používají hojně, každý je používá jinak a má pro ně jiná kritéria a to je v pořádku. Důležité je pouze to, jak a jestli to funguje. Někdo používá jeden univerzální signál, někdo má pro každou odměnu signál jiný – to se osvědčilo zase mně.

Pac a pusu

Bára