Neděste se, zní to komplikovaněji, než to ve skutečnosti je. Princip parsimonie jednoduše řečeno spočívá v tom, že to nejjednodušší vysvětlení je pravděpodobně vždycky to správné. A v tréninku psů a  zvířat obecně to platí dvojnásob. Jak říká František Šusta ve své knize Trénink je rozhovor, nekoukejme psům do hlavy.

Příběh o chytrém Hansovi

Možná už jste o Hansovi slyšeli. Byl to kůň, který žil na začátku 20. století. Jeho majitel tvrdil, že Hans umí matiku. Psal na tabuli křídou matematické příklady a Hans kopytem vyťukával výsledek. Opravdu, když majitel Hanse napsal na tabuli 2 + 5, Hans kopytem na zem celkem sedmkrát zahrabal. Stal se slavným a vědci se mohli strhnout. Všimli si, že Hans však zná správnou odpověď jenom, když ji zná jeho majitel. Pokud majitel příklad neviděl, Hans nedokázal zareagovat. Vědci si také všimli, že Hans začal hrabat hned, jakmile byl příklad dopsán, jakmile dosáhl správné odpovědi, majitel zvedl obočí. Pro Hanse to byl povel k zastavení hrabání.

No a co to pro nás znamená? Že Hans nebyl žádný geniální kůň, ani se do něj nereinkarnoval Albert Einstein, byl to prostě jen šikovný a vycvičený kůň, který plnil povely svého pána.

Je až s podivem jak velkou mají lidé tendenci vymýšlet různé složité scénáře, koukat se psům do hlavy a přisuzovat jim lidské vlastnosti. Ono je to přirozené, koukají do hlavy totiž i jiným lidem a soudí je na základě vlastních zkušeností. Při výcviku psa je ale důležité jakékoliv osobní pocity a demagogie odložit stranou. Pes nemyslí jako my a kolikrát ani jiní lidé nemyslí jako vy. Pokud se vám tedy bude zdát, že váš pes vám někdy něco dělá naschvál, věřte, že to tak není. Prostě jen dělá to, co si může dovolit a co je pro něj výhodné a pokud nechcete, aby to dělal, tak ho to zkrátka naučte. Tak, aby pochopil, že je pro něj jiná cesta zkrátka výhodnější.

Super příklad z běžného života: Šestiměsíční štěňátko udělá loužičku půl hodiny po tom, co majitel odešel. Proč myslíte, že to udělalo?

  • Štěňátko se pomstilo za to, že ho majitel nechal doma
  • Ještě to neumí
  • Štěňátko má separační úzkost

Věřím, že po přečtení předchozích řádků už znáte správnou odpověď.